مبانی نظری اشتغال زنان روستایی، اقتصاد خانوار

مبانی نظری اشتغال زنان روستایی، اقتصاد خانوار

مبانی نظری اشتغال زنان روستایی، اقتصاد خانوار
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 6
فرمت فایل docx
حجم فایل 64 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 46

مبانی نظری اشتغال زنان روستایی، اقتصاد خانوار

فروشنده فایل

کد کاربری 3349

کاربر

مبانی نظری اشتغال زنان روستایی، اقتصاد خانوار


توضیحات: 36 صفحه فارسی (word)

با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب برای پایان نامه

خلاصه ای از کار:

2-1- مقدمه

امروزه محدودیت شدید منابع جهان و رشد فزآینده جمعیت مصرف کننده، موضوع بهره وری و افزایش کارایی در تمامی زمینه های زندگی بشر، به بحثی جدی تبدیل گردیده است. همچنین کوشش بسیاری از افراد متخصص و سازمان ها معطوف به یافتن راهکارهای دستیابی به آن شده است. تمامی متفکرین در کشور ها ی پیشرفته بر این باورند که جامعه ی توانا و توانمند،………….

2-2- اشتغال زنان و زندگی خانوادگی

روابط خانوادگی، تحت تأثیر پویایی نهادهای اجتماعی، با تحول دائم روبه‌روست. با تحول شرایط زیستی و به تبع آن، بروز نیازهای جدید، پیوسته نقش‌ها در حال تغییرند، به طوری كه از اعتبار نقش‌های سنتی روزبه‌روز بیشتر كاسته شده و موجبات دگرگونی آنها فراهم می‌شود. همراه با تغییرات ساختاری جامعه و بر اثر تحولات زندگی خانوادگی، زن خانه‌دار در عین……………..

2-2-1- شناسایی مشاغل برای زنان روستایی

زنان روستایی به عنوان نیروی کار، تقریبا در تمامی بخش های اقتصادی روستا فعال هستند. این فعالیت ها همواره در ایجاد و یا بهبود درآمد خانوار موثر بوده است، ولی در بعضی از موارد منجر به کسب درآمد مستقل برای زنان روستایی می گردد که می توان به عنوان مشارکت زنان روستایی در بازار کار آن را مورد بررسی قرار داد. یکی از موضوعاتی که توجه محققان را به خود جلب کرده متفاوت بودن عوامل مؤثر در مشارکت زنان روستایی در بازارکار است. امروزه مشخص شده است که در کشورهای پر درآمد با تکنولوژی پیشرفته، فعالیت های زنان از جنبه های گوناگون به سرعت در حال دگرگونی است(Lichter, 1988)……………..

-3- زنان روستایی و اقتصاد خانواده

زنان روستایی به عنوان نیمی ‌از نیروی انسانی فعال بخش مهمی ‌از تولید را تشكیل می‌دهند. جایگاه و نقش زنان در توسعه كشاورزی و روستایی بر هیچ كس پوشیده نیست. آنان در زمینهء كاشت، داشت و برداشت محصولات كشاورزی نقش عمده‌ای برعهده دارند و از زمانی كه انسان آموخت برای زنده ماندن باید غذا تهیه كند، زنان به فكرجمع‌آوری و نگهداری محصولات كشاورزی بوده اند (الوانی و احمدی، 1383).

2-4- نقش زنان در توسعه روستایی

زنان حدود نیمی از جمعیت جامعه روستایی را تشكیل می‌دهند و دارای وظایف و نقش‌های متعددی هستند. از جمله، همسرداری، كدبانوگری، تولید و تبدیل فرآورده‌های كشاورزی مثل ماست، پنیر و …. و حفظ و نگه‌داری آنها و كار در مزارع خانگی، تهیه آب و وسایل سوخت، كار به صورت مزد بگیر و…. می‌باشد. زنان روستایی با انجام فعالیت‌های درون منزل (آماده كردن غذا، پختن، شستن، نگه‌داری و محافظت از فرزندان و…)و فعالیتهای بیرون منزل(مثل كشاورزی، دامپروری و صنایع دستی و…..)نقش مهمی را در رسیدن به توسعه روستایی به‌ عهده دارند (ابونوری و همکاران، 1385)…………

-4-1: توسعه نیروی انسانی در بخش کشاورزی

جمشیدی(1382)نیز بیان نموده که در حقیقت اگر بخواهیم نقش زنان روستایی را در توسعه روستا بیان کنیم ، می توان به نقش عمده ی آنها در فعالیت های کشاورزی و تولیدات زراعی، دامی و باغی،صنایع دستی روستایی ،فرآوری و نگه داری و فروش محصولات کشاورزی اشاره کرد.بدون شك یكی از محورهای توسعه، توسعه نیروی انسانی است. چرا…………….

2-5- ویژگی های فردی و نقش زنان در اقتصاد خانوار

میری(1386) با بیان این مطلب که زنان به طور نسبی از سطوح تحصیلی پایین تری نسبت به مردان برخورداراند. و اغلب دسترسی محدود به فرصت های آموزشی شغلی دارند. آنها از همه امكانات جهت بالا بردن كمی ‌و كیفی شرایط و بهبود اوضاع خود محروم هستند و با وجود نقش آشكار زنان روستایی در تولید و فرآوری و نگهداری محصولات كشاورزی این بخش از جمعیت روستایی از خدمات آموزشی و كسب مهارت‌های مناسب با فعالیت‌های خود بی‌بهره مانده است………….

2-6- سیاست های دولت و نقش زنان در اقتصاد خانوار

اطلاعات قابل دسترسی در مورد ویژگی‌های اشتغال زنان روستایی در ایران پیش از همه هشدار می‌دهد كه تغییرات اساسی در دیدگاه‌های موجود نسبت به کارآفرینی و اشتغال و تعریف آن ها لازم است، تا حداقل زنان روستایی نیز در زمره‌ی جمعیت فعال اقتصادی شمارش شوند.این تغییرات جز با ملاحظه‌ی برنامه‌های توسعه و سیاست‌گذاری‌ها در سطح كلان میسر نخواهد شد. بنابراین برنامه‌ریزی، بیشترین نقش را در این بُ‍‍‍‍عد خواهد داشت(خواجه نوری، 1384).ارزش گذاری به ویژگی…………

2-7- عوامل اقتصادی و نقش زنان در اقتصاد خانوار

بنابر تحقیقات فائو بیش از70 درصد از جمعیت فقیر جهان را زنان تشكیل می‌دهندو چهره فقر بیش از آن‌ كه روستایی باشد زنانه است.زیرا زنان فقیر شهرنشین نیز همان مهاجران درمانده دیروز روستا هستند(منجم زاده وآجیلی،1385). در كشور ما با توجه به خصوصیات و بافت جوامع روستایی و عشایری بخش وسیعی از تولیدات كشاورزی و فرآورده‌های دامی ‌برعهده زنان………….

2-8- عوامل اجتماعی و نقش زنان در اقتصاد خانوار

در جامعه ما زنان و بخصوص زنان روستایی اعتماد به نفس كمتر و تصوری منفی از خود در اجتماع دارند. رشد اقتصادی بدون رشد اجتماعی می‌تواند به بحران منجر شود و رشد فرهنگی بدون پشتوانه اقتصادی متوقف خواهد شد. لذا برای دستیابی به توسعه پایدار باید نسبت بین ابعاد مختلف توسعه حفظ گردد. مسألة توسعه با دامنه و ابعاد وسیع، سالهاست كه كشورهای جهانی را به ورطه‌های متفاوت كشانده است. در همین ارتباط تعیین الگوی توسعه, مسأله مشاركت و نحوة حضور زنان به نتایج بحث برانگیزی در نظام جهانی منتهی می‌شود. در نظریات جدید توسعه برپایه محوریت دانش ضرورت………….

2-9- عوامل فرهنگی و نقش زنان در اقتصاد خانوار

یکی دیگر از موانع مشارکت زنان روستائی در برنامه های ترویجی موانعی هستند که ریشه در مشکلات فرهنگی دارند. همچنین هنجارهای اجتماعی موجود در برخی جوامع یکی دیگر از این عوامل است که باعث محدودیت مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی شده است. این باور كه زنان بایستی وظایف دیگری به عهده داشته باشند، محدودیت هایی بر حسب نوع شغل انتخابی، كمبود حمایت خانوادگی، كمبود تغییر پذیری و … را بوجود می آورد. طرح ورود زنان……………

2-10- بررسی جامعه شناختی اشتغال زنان روستایی

على‌رغم مهاجرت گسترده و فراگیر روستاییان به سوى شهرها و بر خلاف روند شتابان شهرنشینى در دهه‌هاى اخیر ، هنوز بیش از یک سوم جمعیت کشور ما در مناطق روستایى به سر مى‌برند. به طرز نامتعارفى این افراد از تحصیل ، اشتغال کامل، درآمد کافى، بهداشت درخور، مسکن مناسب و … بى‌بهره مانده‌اند و از فقر و نابرابرى در رنج مى‌باشند. از این………..

2-11- توانمندسازی زنان روستایی

توانمندسازی زنان از آن جهت كه مورد نیاز جامعه بوده و منافع این توانا سازی نصیب كل این جامعه می شد بسار حایز اهمیت است. دیدگاه جامعه باید نسبت به اقشار مختلف زنان، تغییری بنیادی و اساسی كند كه در این رابطه ، اولین و مهمترین گام اقدام برنامه ریزان و كارشناسان مربوط برای « آموزش تواناسازی زنان » خواهد بود، چرا كه این امر كلید فقر زدایی از جامعه زنان می باشد (ترکمانی و همکاران، 1378).

………….

2-12- وضعیت زنان روستایی استان کردستان

استان کردستان و سایر مناطق کُردنشین از نظر محرومیت یکی از عقب نگه داشته شده ترین مناطق ایران هستند. وضعیت اقتصادی زنان کُرد وابسته به مردان است، چون اکثر زنان کرد دارای درآمد کافی و بالا به صورت مستقل نمی باشند و به طبع وضع اقتصادی منطقه خوب نیست. منطقه امکانات تولید کار، ایجاد بازار کار برای حتی صنایع دستی زنان، تولیدات خانگی و جذب نیروی زنان را ندارد. بیداد فقر در منطقه ،ناتوانی زنان بالخص زنان بد سرپرست یا بی سرپرست در اداره امور خود سبب بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی شده است………….

منابع

ابریشمی، ح. (1375). اقتصاد ایران، تهران: انتشارات فرخیان، علمی و فرهنگی. صص 101-102.

ابونوری، ف.، حسینی، م و رضوانفر، ا. (1385). شناخت و تحلیل دانش بومی زنان عشایر ایل سنگسری در خصوص فعالیتهای اقتصادی خانوار. پایان نامه کارشناسی ارشد،. دانشگاه تهران.

[PDF]بررسی نقش زنان روستایی در توسعه و موانع و محدودیتهای آنان

۸ شهریور ۱۳۹۵ – اجتماعي اقتصادي زنان روستايي بيش از ديگر زنان اين سرزمين. مرهون شرايط محيطي بوده … كه همزمان با كمك در فعاليتهاي اقتصادي خانواده ايفا مي كنند، … اشتغال زنان« به بررسي اين مسئله پرداخته است كه چرا از نقش … مباني نظري. زنان …

[PDF]ﺑﺮرﺳﯽ ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪي زﻧﺎن روﺳﺘﺎﯾﯽ در ﺑﻬﺒﻮد اﻣﻨﯿﺖ ﻏﺬاﯾﯽ ﺧﺎﻧ – Journal of …

توسط سواری – ‏2015 – ‏مقالات مرتبط
اﺑﻌﺎد. ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪي. (. اﻗﺘﺼﺎدي،. اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ. و. روان. ﺷﻨﺎﺧﺘﯽ. ) زﻧﺎن. روﺳﺘﺎﯾﯽ. ﺑﺎ. اﻣﻨﯿﺖ. ﻏﺬاﯾﯽ. ﺧﺎﻧﻮار. آﻧﺎن. راﺑﻄﻪ. ﻣﺜﺒﺖ. و. ﻣﻌﻨﯽ ….. رﯾﺰي روﺳﺘﺎﯾﯽ. ﺷﻤﺎرة. ﻫﺸﺘﻢ. 3 . ﻣﺒﺎﻧﯽ ﻧﻈﺮي. اﻣﻨﯿﺖ ﻏﺬاﯾﯽ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎي ﻋﻠﻤﯽ، روﺷﯽ اﺳﺖ ﺣﺴﺎب ﺷﺪ. ه ﺑﺮاي. رﻓﻊ ﻣﺸﮑﻼت ﻏﺬا و … اﻧﺒﺎﺷﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ و اﯾﺠﺎد اﺷﺘﻐﺎل، ﺳﻄﺢ. درآﻣﺪ اوﻟﯿﻪ اﯾﻦ ﺧﺎﻧﻮارﻫﺎ …

[PDF]در ﭘﻬﻨﻪ روﺳﺘﺎﯾﯽ زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار ﺳﺮﭘﺮﺳﺘﯽ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻋ

ﺗﻔﺎوت. ﻫﺎي. ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻋﻠﻞ. ﺳﺮﭘﺮﺳﺘﯽ. زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار. روﺳﺘﺎﯾﯽ. در ﭘﻬﻨﻪ. ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن. ﻫﺎي. ﮐﺸﻮر. ﻋﻠﻲ. ﮔﻠﻲ. ۱،. ۲،. – ١ … ﺗﺤﺼﯿﻼت ﻫﺴﺘﻨﺪ، در ﻧﺘﯿﺠﻪ از وﺿﻌﯿﺖ اﺷﺘﻐﺎل و درآﻣﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺮﺧﻮردار ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ. ….. اﻗﺘﺼﺎدي. ﮐﺎﺳﺘﻪ. اﺳﺖ. ﺑﻪ. ﻫﺮ. ﺣﺎل. ﻃﺮﻓﺪاران. ﻧﻈﺮﯾﻪ. ﻃﺒﻘﺎﺗﯽ. اوﻻً. آﺳﯿﺐ. ﭘﺬﯾﺮي. و. ﻓﻘﺮ. زﻧﺎن. ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ. ﺧﺎﻧﻮار.

[PDF]دریافت فایل

ﻋﻠﻮم اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ و اﻗﺘﺼﺎدي. ﮔﺮوه ﻋ. ﻠﻤﯽ … ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﻮﺛﺮ ﺑﺮ اﻟﮕﻮي ﺳﺎﺧﺘﺎر ﻗﺪرت در ﺧﺎﻧﻮاده روﺳﺘﺎﯾﯽ ، …. ﻧﻈﺮﯾﻪ ﻣﺮد. –. زن ﯾﮑﺴﺎن ﻫﻤﺮاه اﺳﺖ. ﮐﻪ ﻓﺮاﻫﻢ آوردن ﻧﻮع ﺧﺎﺻﯽ از ﺧﺎﻧﻮاده را ﻧﻮﯾﺪ ﻣﯽ دﻫﺪ ﮐﻪ از آن ﺑﺎ ﻧﺎم.

روستایی خانوارهای اقتصادی های گیری تصمیم در زنان ی ساز …

توسط جلیلیان – ‏2016
نقش. توانمند. ساز. ی. زنان. در. تصمیم. گیری. های. اقتصادی. خانوارهای. روستایی …. در. اقتصاد. خانوار. و. توسعه. روستایی. در. راستایی. اشتغال. زایی. و. جلوگیری. از ….. نظریه. توانمندسازی. به. دلیل. تأ. کید. بر. مشارکت. زنان. در. توسعه. از. پایین،.

[PDF]ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار زﻧﺎن ﻫﺎي ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزي ﺷﻴﻮه – فصلنامه رفاه اجتماعی

توسط SA Kimiaee – ‏2011 – ‏بیان شده در 18 یافته – ‏مقالات مرتبط
داﺷﺘﻪ اﺳﺖ، اﺟﺮاي آن در ﻣﻮرد زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار، ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ اﺷﺘﻐﺎل و اﻓﺰاﻳﺶ ﺳـﻄﺢ درآﻣـﺪ و. ارﺗﻘﺎء آن … ﺎﺑﻊ دﺳـﺖ رﺳـﻲ زﻧـﺎن در زﻣﻴﻨـﺔ ﺧـﺪﻣﺎت اﻗﺘـﺼﺎدي . اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻛﺎﻓﻲ ﻧﺒﻮده و …. ﻣﺒﺎﻧﻲ ﻧﻈﺮي. ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﺳﺎزي. ﺗﻼﺷﻲ اﺳﺖ ﺗﺎ اﻓﺮاد، ﺧﺎﻧﻮاده. ﻫﺎ، ﮔﺮوه. ﻫﺎ ﻳﺎ ﺟﻮاﻣﻊ ﺑﺘﻮاﻧﻨـﺪ ﻗـﺪرت ﺑـﻪ دﺳـﺖ. آورﻧﺪ ….. ﻧﻔﺮ در ﻳﻚ روﺳﺘﺎ ﻛﻪ ﺗﺤـﺖ.

[PDF]چکیده زنان روستایی قالیباف افشار شهرستان تکاب نیز به …

توسط علیائی – ‏2013
اقتصادی. زنان. وتاثیر آن بر. توسعه روستایی. واقتصاد. خانوار. در ایران است. …. اهداف توسعه و حفظ امنیت و آزادگی جستجو کرد در این میان نظریه و رویکرد توانمند سازی ….. معموال زنانشان به قالی بافی اشتغال داشتند و گره ترکی )ایلمه( که یکی از گره های …

[PDF]اثرات اقتصادی و اجتماعی مشاغل خانگی زنان روستایی در …

توسط یعقوبی فرانی – ‏2015
۲۹ فروردین ۱۳۹۴ – واژﮔﺎن ﮐﻠﯿﺪي. : اﺷﺘﻐﺎل، ﻣﺸﺎ. ﻏﻞ ﺧﺎﻧﮕﯽ، ﺗﺄﺛﯿﺮات اﻗﺘﺼﺎدي، ﺗﺄﺛﯿﺮات اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، زﻧﺎن روﺳﺘﺎﯾﯽ … ﻣﺒﺎﻧﯽ ﻧﻈﺮي. در دو دﻫﻪ اﺧﯿﺮ ﺑﺎ اﻓﺰاﯾﺶ ﺗﻤﺎﯾﻞ و ﮔﺮاﯾﺶ ﺑﻪ راه. اﻧﺪازي ﻣﺸﺎﻏﻞ و ﮐﺴﺐ. وﮐﺎرﻫﺎي ﺧﺎﻧﮕﯽ از …. اﻗﺘﺼﺎدي ﺧﺎﻧﻮار، ارﺗﻘﺎء ﻧﻘﺶ و ﭘﺎﯾﮕﺎه اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار و اﻓﺰاﯾﺶ اﻋﺘﻤﺎد ﺑﻪ ﻧﻔﺲ و ﻋﺰت.

[PDF]786 K – دانشگاه تهران

توسط قدیری معصوم – ‏2015
و بدون حضور. زنان روستایی. ،. ساختار اقتصادی. خانواده. ها. ی روستایی. پایدار. نمی. ماند. )رستمی، … مبانی نظری. در آغاز هزارۀ سوم، یکی …. بررسی آثار اعتبارات خرد بر اشتغال زنان روستایی استان زنجان نشان داد که این اعتبارات، بیشترین. تأثیر را در …

[PDF]متن کامل (PDF)

ﺑﺮرﺳﯽ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺆﺛﺮ ﺑﺮ ﮔﺮاﯾﺶ زﻧﺎن ﺑﻪ اﺷﺘﻐﺎل در ﺧﺎرج از ﻣﻨﺰل. (. ﮐﺎرﻣﻨﺪان زن ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﯿﻤﻪ ﺧﺪﻣﺎت درﻣﺎﻧﯽ. ) …. اﯾﻨﺎن ﺗﻮﺟﻪ ﻧﺪارﻧﺪ ﮐﻪ از دﯾﺮﺑﺎز در روﺳﺘﺎﻫﺎ زﻧﺎن ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ وﻇﺎﯾﻒ ﺧﺎﻧـﻪ. داري را. ﺑﺮ دوش ﻣﯽ ….. ﻧﻈﺮﯾﻪ ﭘﺎرﺳﻨﺰ ﮐﻪ ﻣﺒﻨﯽ ﺑﺮ ﻧﻘﺶ اﺑﺰاري ﻣﺮدان ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺗﺄﻣﯿﻦ ﮐﻨﻨﺪه ﻧﯿﺎز اﻗﺘﺼﺎدي ﺧﺎﻧﻮاده و ﻧﻘـﺶ. ﺑﯿﺎﻧﮕﺮ ﺑﺮاي زﻧﺎن ﺑﻪ ﻋﻨﻮان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *