مبانی نظری اضطراب، نظریه های اضطراب

مبانی نظری اضطراب، نظریه های اضطراب

مبانی نظری اضطراب، نظریه های اضطراب
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 9
فرمت فایل docx
حجم فایل 36 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25

مبانی نظری اضطراب، نظریه های اضطراب

فروشنده فایل

کد کاربری 3349

کاربر

مبانی نظری اضطراب، نظریه های اضطراب


توضیحات: 25 صفحه فارسی (word)

با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب برای پایان نامه

خلاصه ای از کار:

تعریف اضطراب :

درباره اضطراب تعاریف گوناگونی مطرح است که ما به طرح برخی از این تعاریف می پردازیم .

1-اضطراب یک نوع حالت عاطفی است که با احساس نا امنی مشخص میشود که این حالت بیشتر با دلهره و تشویش اشتباه میشودکه لکن وجه تمایز آن فقدان تغییرات بدنی چون احساس خفگی ،عرق کردن، ازدیاد ضربان نبض و..که از نشانه های مشخص دلهره به شمار میروند،می باشد.بسیاری از مکتبها کوشیدند که براساس اصول مواضع خود بروز اضطراب را توجیه و تفسیر کنند و جالب اینکه از نظر تئورسینهای تعلیم و تربیت ،این حالت نوعی گرایش اکتسابی محسوب میشود ، ولی روانکاوان برعکس اضطراب را مولود ناکامیهای انگیزه شهوانی .ممنوعیتهای فرامن به شمار آورده اند و این خطری است که مستقیما متوجه ((من)) یعنی متوجه شخصیت ذی شعور میگردد که با این پیش آگهی میتواند با اقدامات مناسب به جواب گویی پردازد ویا مکانیزمهای تدافعی خود را به تحرک و فعالیت وادار سازد(رزم آزما،1385).

………….

نظریه های اضطراب :

ما دراین بخش به بررسی دیدگاهها ومکاتب گوناگون موجود در زمینه ی اضطراب خواهیم پرداخت.

نظریه روانکاوی :

نظریه پردازان روان پویایی بر این باورند که رویدادهای روانی درونی و انگیزه های ناهشیار عوامل تعیین کننده اضطراب به شمار می ایند به باور آنها هنگامی که توقعات محیطی افزایش یابد یا هنگامی که تنش در درون دستگاه نهاد – خود فراخود بروز کند خود دستخوش اضطراب می گردد (آزاد،1382). فروید اضطراب روان رنجور را نتیجه یک تعارض ناهشیار می دانست که بین تکانه های نهاد و محدودیتهایی که خود و فراخود اعمال می کنند ایجاد می شود از آنجا که بسیاری از تکانه های نهاد با ارزشهای اجتماعی یا شخصی در تضاد هستند آدمی را دستخوش تهدید می کنند (اتکینسون و همکاران،1386).

……………

نظریه رفتارگرایی :

درمانگران و نظریه پردازان رفتارگرا اختلالات اضطرابی را نتیجه یادگیری های غلط و شرطی شدن می دانند یک موقعیت استرس را که با موقعیتهای استرس زای قبلی شبیه است ممکن است موجب برانگیختگی اضطراب در فرد شود (آزاد،1382).

……………

دیدگاه زیست شناختی :

گر چه هیچ علت مشخصی برای اختلالات اضطرابی شناخته نشده است اما به نظر می رسد که علل زیستی در ایجاد آنها نقش داشته باشد . مثلاً آشکار شده است که داروهای آرام بخش در کاهش اضطراب موثرند و همچنین نقش وراثت در اختلالات اضطرابی موضوعی است که آن را انکار نمی توان کرد(آزاد،1382).

……………..

نظریه های شناختی:

نظریه پردازان شناختی اعتقاد دارند كه رویدادها و مشكلات عامل بروز اضطراب و استرس نیستند بلكه تعبیر و تفسیر فرد از این رویدادهاست كه ممكن است منجر به این مشكلات گردد. نظریه‌های شناختی عمدتا بعنوان یك رویكرد و درمانی و توضیع برای افسردگی ارائه شدند این نظریه ها اخیرا بیشتر در زمینه اضطراب بكار برده شده اند زیرا در درمان اضطراب نیز موثر و دارای كاربرد تشخیص داده شده اند اگر چه نظریه پردازان مختلف تا حدی با هم اختلاف نظر دارند اما نظریه های شناختی بطور كلی می گویند كه اضطراب در پی ارزیابی غلط یا درست موقعیتی كه موجب احساس خطر در شخص می شود تداوم می یابد روشهای درمان شناختی علاوه بر تحلیل مفصل و باز ساده الگوهای غلط و غیر منطقی تفكر همچنین تمرینهای رفتاری در وضعیت‌های مختلف را بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از فرایند درمان بكار می برند. (دادستان، 1386).

……………

منابع

منابع فارسی :

ابراهیمی ، سهیلا.(1379).بررسی رابطه گریز دختران 12 تا 18 سال شهر تهران با میزان اعتماد بنفس آنها با مشکلات اجتماعی. رساله دکتری واحد علوم و تحقیقات تهران.

ابوالقاسمی، شهنام .(1382). اثر بخشی رفتار درمانی شناختی ، دارویی و پلاسیبو در درمان اضطراب تعمیم یافته. رساله دکتری واحد علوم و تحقیقات تهران.

نظریه های اضطراب در روانشناسی

نظریه های اضطراب در روانشناسی: فرضیه های زیست شناختی بر معیارهای عینی متکی است که عمل مغز در بیماران مبتلا به اختلال اضطرابی … دیدگاه رفتاری اضطراب نتیجه یادگیری های غلط و شرطی شدن است. … مباني نظري تحقيق · مبانی نظری پروپوزال.

[DOC]فصل اول – پروژه بیست – پروژه ، مقاله ، پایان نامه ، برنامه نویسی

فصل دوم : پايه هاي نظري و پيشنة تحقيق … رويكردهاي نظري به اضطراب 24 … جدا از نظريه پردازيهاي كه در مورد اضطراب شده، اضطراب نقش يك علامت خطر را مبني بر اين ….. همراه با اضطراب، نخست لازم است بحث مختصري پيرامون مباني كالبدشناسي عصبي …

[PDF]سپاس از هس وجود مقدس …آانن هک انتوان شدند ات ما هب تواانیی …

ارثبخشی آموزش خودگویی رد کاهش اضطراب امتحان دانش آموزان دختر سوم … مبانی نظری و تجربی پژوهش. مقدمه. 11. مفهوم اضطراب. 11. مفهوم اضطراب در نظریه های مختلف. 11.

تحقیق اضطراب و نظریه های آن، اضطراب ریاضی و راهبردهای روش …

اضطراب ۵ نظریه های اضطراب ۶ نظریه روان تحلیل گری ۶ نظریه رفتار گرا ۶ … محمد (۱۳۷۷) ، مبانی نظری و کاربردهای آموزشی نظریه فراشناخت، تهران، نشر نورپردازان.

مبانی نظری و پیشینه پژوهش اضطراب امتحان و نظریه های …

حجم فایل : ۳۵ کیلوبایت. تعداد صفحات فایل : ۲۷. مبانی نظری و پیشینه پژوهش اضطراب امتحان نظریه های اضطراب امتحان در ۲۷ صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc …

نظريات ديدگاه هاي مختلف در خصوص اضطراب – روانکاوی ، روان …

از دیدگاه آنها هر چند اضطراب و ترس شامل نشانه های بالینی شاهد هستند ولی بر خلاف ترس ، اضطراب پاسخی در مقابل خطر نا آشکار و مبهم است به عبارت دیگر اضطراب …

مبانی نظری اضطراب و انگیختگی (فصل دوم پایان نامه) …

مشخصات کلی فایل مبانی نظری در مورد اضطراب و انگیختگی: … اضطراب · تفاوت اضطراب و ترس · تفاوت اضطراب و فشار روانی · نظریه‌های روان‌شناختی و اضطراب

[DOC]download-thesis.com

مولفه های مهارتهای اجتماعی 28. عوامل موثر در رشد مهارتهای اجتماعی 29. مبانی نظری اضطراب امتحان 30. علایم اضطراب 31. عنوان صفحه. مدلها و نظریه های اضطراب امتحان 32.

مبانی نظری متغیر اضطراب امتحان و نظریه های اضطراب امتحان | …

۸ دی ۱۳۹۵ – امید است با مفید بودن این فایل مبانی نظری متغیر اضطراب امتحان و نظریه های اضطراب امتحان گامی در جهت پیشرفت تجارت الکترونیک برداشته شود …

SID.ir | مباني نظري و نحوه ساخت آزمايه رايانه اي سوگيري توجه …

توسط سرافراز مهدي رضا
نظريات شناختي درباره اضطراب معتقدند که اضطراب باعث سوگيري توجه نسبت به محرک هاي مربوط به تهديد مي شود؛ در زمينه هراس اجتماعي تعدادي از نظريات مدعي اند که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *