مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 5
فرمت فایل docx
حجم فایل 48 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 38

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری

فروشنده فایل

کد کاربری 3349

کاربر

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری


توضیحات: 38 صفحه فارسی (word)

با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب برای پایان نامه

خلاصه ای از کار:

2-1- مقدمه

امروزه شهرنشینی ابعاد وسیعی پیدا کرده است و روز به روز بر جمعیت شهرها افزوده می‌شود. تا سال 1900 میلادی از هر هشت نفر یک نفر در مناطق شهری زندگی می‌کرد (گیلبرت و گاگلر، 1375). در سال 2005 جمعیت نواحی شهری از مرز 50 درصد کل جمعیت جهان گذشته است. برآورد می‌شود سکونت گاههای شهری جهان تا سال 2030 ، 3/3 میلیلرد نفر را در خود جای دهند. از این میزان حدود 90 درصد در مراکز شهری کشورهای در حال توسعه خواهند بود (شکویی، 1373). افزایش جمعیت……………….

2-2- تعریف و مفهوم فضای سبز و پارک شهری

«فضای سبز شهری» به مجموعه فضاهای باز و سبزی گفته می‌شود که در داخل محیط‌های شهری با اهداف مشخص، برنامه‌ریزی و عملکردهای معینی بر عهده آن نهاده شده است (مطلبی، 1383). «فضاهای سبز شهری بخشی از فضاهای وسیع یا محدود موجود در محدوده‌ی عملکردی شهر است که به منظور ایجاد تنوع و زیبایی، افزایش کیفیت زیستی، تأمین رفاه انسانی و ارائه خدمات ویژه به شهروندان انتخاب شده و با انواع پوشش‌های گیاهی بومی و غیر بومی، تحت نظارت و مدیریت انسان شهری قرار دارد (ضرابی و تبریزی، 1385). این فضاها………..

2-3- انواع فضاهای سبز شهری

فضاهای سبز در وهله نخست به فضاهای سبز و سطوح سبز، و در مرحله بعد به شهری و غیر شهری تقسیم می‌شوند.

تقسیم بندی فضاهای سبز بر مبنای نوع مالکیت عبارت است از:

– فضاهای سبز عمومی؛ که واحد بازدهی اجتماعی می‌باشند و برای عموم مردم جهت گذران اوقات فراغت و تفریح قابل استفاده بوده و معمولاً پارک نامیده می‌شود.

……………..

2-3-1- اهمیت فضای سبز

مطالعات نشان داده است که افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی موجب تبدیل فضاهای سبز شهری به سطوح بتنی خشن و نفوذناپذیر می‌شود؛ و این روند به ویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم نمودی جدی‌تر دارد (شای، 2002). از سوی دیگر توسعه بی رویه و ناپایدار شهری، باعث افزایش حاشیه نشینی، تخریب نواحی سبز شهری و بالا رفتن تقاضا برای زمین شهری می‌گردد. این امر خود زمینه ساز از بین رفتن فضاهای سبز درون شهری و اطراف شهرها و تغییر کاربری این گونه اراضی می‌شود. اهمیت فضاهای سبز در محیط شهری تا آن حد است که به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع مطرح می‌باشد. (محرم نژاد و بهمن پور، 1388).

……………

2-3-2- کاربردهای فضای سبز و پارک شهری

الف) کاربرد فضای سبز در معماری: از عناصر معماری است، باعث تقسیم فضا می‌شود. امکان ایجاد حفظ کنترل و ایجاد محوطه‌های خصوصی را فراهم می‌کند.

ب) کاربرد فضای سبز در مهندسی فضای شهری: کنترل و تثبیت خاک، کنترل صدا،‌پاکیزه سازی هوا، کنترل ترافیک و کنترل انعکاس نورهای مزاحم (سلطانی، 1386) از کاربردهای فضای سبز در زمینه مهندسی فضای شهر به شمار می‌رود.

………………

2-3-3- فضای سبز و نقش آن در پایداری شهر

محیط زیست انسانی، مفهوم جامعی است از مجموع تأثیرات عوامل بیرونی و روابط متقابل آن ها که تعادل بیولوژیک را سبب می‌شوند. بنابراین چگونگی…………….

2-3-4- فضای سبز و تأثیر آن بر کیفیت زندگی شهروندان

قرا گرفتن در فضای مدرن و افزایش جمعیت و رشد شهرنشینی، شهرها را به کانون تجمع‌های زیستی و فعالیت‌های مختلف و متنوع تبدیل کرده و آن‌ها را با کمبود فضاهای سبز عمومی روبرو نموده است. این در حالی است که با گذر از فضای مدرنیته و قرار گرفتن در جهان پست مدرن و به وجود آمدن حس نوستالژیک در این فضا، نیاز شهروندان را برای گذران اوقات فراغت افزایش داده و بازگشت به فضاهای سبز در شهرهای مدرن را باعث شده است که این خود آثار اجتماعی ، روانی و فرهنگی زیادی را بر شهرنشینان واقع در این فضا بر جای می‌گذارد. (ابراهیم زاده و عبادی، 1387).

…………………..

2-4- رویکرد جهانی درباره ساختار اجتماعی و روان شناختی فضاهای سبز شهری

در گذشته تصویری محدود از فضاهای باز و سبز وجود داشت؛ به طوری که این فضاها محدود به باریکه‌ای از آب، فواره، چند بوته گل و باغچه می‌شود (کریسپ ، 1979). نداشتن چارچوب و رویکردی جامع در این خصوص باعث می‌شد که موضوع فضاهای باز و سبز شهری و تأثیرات آن‌ها بر ساز و کار آدمی به ندرت مورد توجه قرار بگیرد (امیر یار محمدی، 1378)………….

2-5- فضای سبز ، فرهنگ مردم و روابط اجتماعی

فضای سبز شهری از دیدگاه شهرسازی در برگیرنده بخشی از سیمای شهر است که از انواع پوشش گیاهی تشکیل شده و به عنوان یک عامل زنده و حیاتی در کنار کالبد بی جان شهری؛ ساخت موفولوژیک شهر را تعیین می‌کند و حقارت شهرها را به…………..

2-6- جنبه های زیباشناختی فضای سبز شهری

هم اکنون با تغییر سریع ابعاد کمی و کیفی زندگی شهری و به هم خوردن ساختار طبیعی و رشد نامتعادل شهرها، در کنار انواع آلاینده‌های زیست‌محیطی، پدیده آلودگی بصری نیز به ظهور رسیده که عوارض نامطلوب ولی پنهان آن ، روز به روز آشکارتر می‌شود. و یگانه راه چاره این است که با حفظ ارزش‌های کیفی و زیبا شناختی بتوان به پالایش آلودگی منظر شهر دست یافت (سایمون، 1382)…………….

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای …

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری. توضیحات: 38 صفحه فارسی (word). با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب …

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای …

۲۵ مهر ۱۳۹۶ – مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری. توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش).

بررسی تأثیر فضای سبز شهری بر ارتقای کیفیت زندگی …

فضای سبز شهری خصوصاً پارکهای شهری دارای نقش اجتماعی، اقتصادی و … سطوح سبز دارای کارکردهای شهری را سطوح سبز مینامند، نظیر زمینهای باز ورزشی … اجتماعی و فرهنگی استفاده میگردد و از این فضاهای سبز، معمولاً به عنوان پارک نام برده میشود. …. دیدگاه کارکردگرایی: در نیمه اول قرن بیستم، مبانی نظری شهرسازی تحت تأثیر …

مبانی-نظری-فضای-سبز،-کارکردهای-اجتماعی،-فرهنگی-فضای-سبز-شهری

محصولاتی که دارای عبارت ‘مبانی-نظری-فضای-سبز،-کارکردهای-اجتماعی،-فرهنگی-فضای-سبز-شهری’ هستند. مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی …

مبانی نظری فرهنگی فضای سبز شهری – فروشگاه شبکه فایل

۱۶ مهر ۱۳۹۶ – برچسب: مبانی نظری فرهنگی فضای سبز شهری. دانلود فایل جدید مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری. Published …

مبانی نظری فضاهای سبز شهری – DIGITAL ELECTRONIK …

۲۰ مهر ۱۳۹۶ – در واقع فضاهای سبز اجتماعی شامل فضاهای سبز عمومی مجهز به خدمات و … در واقع پارک شهری، پارکی است که دارای جنبه های مختلف تفریحی ، فرهنگی، زیست …. فضای سبز عمودی، دارای کارکردهای گوناگونی است که از آنجمله، می توان به …

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی – میهن پاورپوینت

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری. توضیحات: 38 صفحه فارسی (word). با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها مناسب …

مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای …

۱۹ مهر ۱۳۹۶ – عنوان این مقاله : مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای سبز شهری. مبانی نظری فضای سبز، کارکردهای اجتماعی، فرهنگی فضای …

[PDF]* بررسی مفاهیم و مبانی نظری بافت فرسوده

فرسودگی کارکردی …. سرانه کم خدمات شهری) فضای سبز، مراکزآموزشی، فرهنگی و تفریحی( و مشکل امداد … کودکان و نوجوانان، از جمله آثار منفی اجتماعی و فرهنگی بافت.

[PDF]در جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار فضاهای سبز شهری …

بررسی اهمیت و نقش فضای سبز در شهرها در جهت نیل به. معیارهای …. مبانی نظری …. مستمری. داشته. باشد . 4.4 . کارکرد. اجتماعی. ,. فرهنگی. فضای. سبز. این. فضاها. هم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *